بیماری شناسی

پانکراس چیست؟ + وظیفه پانکراس در بدن

پانکراس چیست؟

در این مقاله می‌خواهیم درباره یک عضو مهم در بدن به نام پانکراس صحبت کنیم. شما تا به حال نام پانکراس و یا لوزالمعده را شنیده‌اید. قرار است که در این مقاله بررسی کنیم پانکراس یا لوزالمعده چیست و بدانیم وظیفه پانکراس در بدن چیست؟ برای شناختن این عضو مهم در بدن تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

پانکراس یا لوزالمعده چیست؟

یکی از مهم‌ترین غدد در بدن پانکراس یا لوزالمعده است که وظیفه مهمی را در بدن بر عهده دارد. نقش این غده در بدن بسیار مهم است. با این حال هنوز هم تعداد زیادی از افراد هستند که درباره عملکرد این غده بی‌اطلاع هستند و به سلامت آن اهمیت زیادی نمی‌دهند.

نام دیگر غده پانکراس لوزالمعده است. شکل این غده پهن و دراز است و اندازه آن تقریبا به اندازه یک کف دست است. محل قرار گرفتن این غده در بدن، درون شکم و دقیقا در پشت معده است. این غده در هضم غذا نقش فراوانی دارد و با ترشح آنزیم‌های مختلف و همچنین هورمون‌های کاربردی نقش مهمی را در بدن ایفا می‌کند. همچنین نقش پانکراس یا لوزالمعده در کاهش قند خون در بدن بسیار موثر است که در ادامه درباره آن بیشتر توضیح می‌دهیم.

وظیفه پانکراس در بدن چیست؟

این غده در بدن دو وظیفه اصلی را بر عهده دارد.

اولین وظیفه پانکراس در بدن تولید آنزیم‌های گوارشی است. این آنزیم‌ها در بدن سبب هضم غذا در روده می‌شوند. این آنزیم‌ها، آنزیم‌های پانکراتیک نام دارند. آنزیم‌های پانکراتیک خود به سه دسته مجزا تقسیم می‌شوند. اولین دسته لیپاز نام داشته که با صفرا که در کبد تولید می‌شود، سبب تجزیه غذاهای چرب می‌شوند.

دسته بعدی از آنزیم‌های پانکراتیک، پروتئازها هستند. این آنزیم‌ها پروتئین‌های دریافتی از غذا را تجزیه و هضم می‌کنند. سومین دسته آمیلاز نام دارد. این دسته سبب تجزیه نشاسته و تبدیل آن به قند شده و منجر به تولید انرژی در بدن می‌شود.

دومین وظیفه پانکراس تولید هورمون در بدن است. پانکراس هورمون انسولین و گلوکاگون را تولید می‌کند.

درباره هورمون انسولین باید بگوییم که این هورمون درون غده پانکراس و توسط سلول‌هایی به نام بتا تولید می‌شوند. انسولین ترشح شده در بدن باعث می‌شود شما از قند در بدن به عنوان منبع انرژی استفاده کنید. هنگامی که سطح انسولین در بدن شما کاهش پیدا کند، قند خون در بدن تجزیه نشده و باقی می‌ماند. این امر سبب ایجاد بیماری دیابت یا همان قند خون در بدن می‌شود.

هورمون بعدی که توسط غدد پانکراس در بدن تولید می‌شوند گلوکاگون است. گلوکاگون توسط سلول‌های آلفا در لوزالمعده تولید می‌شوند. وظیفه این هورمون این است که هنگامی که قند خون در بدن شما به مقدار قابل توجهی کاهش پیدا کند، به کبد جهت آزادسازی قند مورد نیاز بدن پیام بفرستد.

بنابراین غدد پانکراس و یا همان لوزالمعده برای تنظیم سطح قند خون در بدن بسیار موثر هستند و آسیب رسیدن به این غده و درست کار نکردن آن در بدن سبب ایجاد مشکل برای بدن شده و بیماری قند خون را به وجود می‌آورد. درباره بیماری دیابت و نحوه کنترل آن در ادامه بیشتر توضیح داده‌ایم.

دیابت

هنگامی که قند خون در بدن از حد معینی بالاتر برود می‌گوییم فرد دچار بیماری قند خون شده است. نام علمی این بیماری دیابت است. دیابت بر روند زندگی انسان تاثیر فراوانی گذاشته و زندگی را برای فرد سخت و دشوار می‌کند. دیابت انواع مختلفی دارد که به دیابت نوع یک، دیابت نوع دوم و دیابت بارداری تقسیم می‌شوند. بیماری دیابت ممکن است در هر سنی برای فرد اتفاق بیافتد و فقط مختص به افراد مسن نیست. بیماری دیابت نوع یک در هر سنی برای انسان رخ می‌دهد ولی بیماری دیابت نوع دوم بیشتر در افراد مسن پیدا می‌شود. بیماری دیابت بارداری نیز مربوط به ماردان بارداری است که مصرف قند کنترل نشده‌ای در دوران بارداری دارند.

بنابراین لازم است که حتما از بروز این بیماری در بدن جلوگیری شود. چرا که اگر قند خون در بدن بالا رفته و فرد آن را جدی نگیرد ممکن است عوارضی مانند بیماری‌های قلبی و عروقی، بیماری‌های کلیوی، کوری چشم و یا قطع یک عضو بدن ( معمولا پا) را به همراه داشته باشد. گاهی اوقات دیابت منجر به مرگ در افراد می‌شود. ما در اینجا محصولی را به شما معرفی می‌کنیم که برای پیشگیری از ابتلا به دیابت بسیار مفید بوده و آن را درمان می‌کند.

معجون قند خون

یکی از راه‌های مقابله و پیشگیری از ابتلا به بیماری قند خون یا همان دیابت، مصرف گیاهان دارویی است. در واقع تا کنون برای بیماری قند خون راه درمان قطعی اعلام نشده است. اما چیزی که برای سلامتی و تداوم حیات بیمار مهم است کنترل سطح قند خون است که از میزان معینی بالاتر نرود.

یکی از بهترین راه‌ها داشتن یک برنامه و رژیم غذایی موثر در کاهش قند خون است. ما در اینجا محصولی به نام معجون قند خون حس خوب را به شما معرفی می‌کنیم. این معجون ترکیباتی کاملا گیاهی داشته و از گیاهانی مانند گزنه، بوقناق، بابونه و… که برای کنترل سطح قند خون بسیار مهم و مفید هستند، ساخته شده است. کافی است تا بعد از هر وعده غذایی یک فنجان از این معجون را میل کنید تا تاثیر شگفت‌انگیز آن در کاهش قند خون را ببینید. برای خرید این محصول فوق العاده بر روی تصویر زیر کلیک کنید.

کلام آخر

بیماری قند خون یا دیابت یک بیماری فراگیر است و در هر سنی ممکن است برای انسان رخ دهد. حتی درصد کمی از افراد هستند که با بیماری قند خون متولد می‌شوند. این بیماری در افراد باردار بسیار خطرناک بوده و ممکن است سبب زایمان زودرس شود.

از طرفی دیگر درمان قطعی برای قند خون وجود ندارد. پس لازم است که انسان همواره جوانب احتیاطی را به عمل آورد تا در طول زندگی خود هرگز به این بیماری دچار نگردد. داشتن یک برنامه ورزشی مناسب و داشتن یک رژیم غذایی سالم می‌تواند بر زندگی انسان تاثیر گذاشته و خطر ابتلا به انواع بیماری‌ها را کاهش دهد.

ما در این مقاله محصولی مفید و عالی در کاهش قند خون به شما معرفی کردیم که کاملا گیاهی بوده و عوارضی دیگر برای بدن انسان ندارد. استفاده از این معجون بسیار راحت است و در سلامتی انسان تاثیر بسزایی دارد. امیدواریم این مقاله اطلاعاتی کافی درباره غده پانکراس و همچنین بیماری دیابت در اختیار شما قرار داده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *