خواص غذاها

خواص گوشت قرمز + انواع گوشت قرمز

خواص گوشت قرمز

در این مقاله قرار است درباره خواص گوشت قرمز صحبت کنیم. می‌خواهیم بدانیم گوشت قرمز خوب است یا نه؟ انواع گوشت قرمز را نام ببریم و بررسی کنیم گوشت قرمز چه تاثیری بر روی سلامتی دارد؟ فواید و مضرات گوشت قرمز را بررسی کرده و با گوشت قرمز بیشتر و بهتر آشنا شویم. برای دانستن این مطالب تا پایان این مقاله همراه با ما باشید.

خواص گوشت قرمز

گوشت قرمز یکی از انواع گوشتی است که استفاده از آن از گذشته‌های دور تا کنون در میان افراد رواج داشته است. اما امروزه برخی بر این باورند که ممکن است مصرف گوشت قرمز برای بدن انسان ضررهایی داشته باشد. ما در این مقاله این مورد را به طور کامل بررسی کرده و خواص گوشت قرمز و مضرات استفاده از آن را برای شما توضیح می‌دهیم.

انواع گوشت قرمزی که امروزه توسط مردم استفاده می‌شود بسیار متفاوت با چیزی است که مردم در گذشته‌ها استفاده می‌کرده‌اند. چرا که دام‌ها در گذشته در چراگاه‌ها و زمین‌ها به چرا مشغول بوده و غذایی طبیعی و علوفه طبیعی می‌خورده‌اند. اما امروزه به دلیل افزایش جمعیت و نیاز مبرم جهان به تامین گوشت مورد استفاده مردم، سبب شده است که دام‌ها و چهارپایان از انواع مواد هورمونی برای رشد سریع استفاده کنند.

شاید همین مورد سبب شدته است تا مصرف بیش از اندازه گوشت برای فرد ضرر داشته باشد. گوشت قرمز پس از ذبح شدن اگر مدتی در دمای معمولی قرار بگیرد به سرعت فاسد شده و از بین می‌رود. بنابراین لازم است آن را در یخچال و در قسمت فریزر، فریز کنید تا به صورت یخ زده در بیاید. در این حالت گوشت برای مدتی سالم و قابل استفاده باقی می‌ماند.

انواع گوشت قرمز

قبل از اینکه درباره خواص و مضرات گوشت قرمز صحبت کنیم، لازم است تا انواع گوشت قرمز را نام برده و بدانیم که منظور از گوشت قرمز چه گوشتی است؟

در واقع به گوشتی گوشت قرمز گفته می‌شود که رنگ آن قرمز باشد. به عنوان مثال به گوشت چهارپایانی مانند گاو، گوسفند، شتر، اسب، بز، خوک، گوساله و.. گوشت قرمز می‌گویند. در میان پرندگان نیز شترمرغ دارای گوشت قرمز است. گوشت این پرنده خصوصیاتی مشترک با گوشت حیوانات نام برده دارد، به همین علت گوشت آن جزو گوشت قرمز به شمار می‌رود.

حیواناتی را که از گوشت آنها، گوشت قرمز تهیه می‌شود نام بردیم. اما این گوشت قرمز برای اینکه به دست مصرف کننده برسد، خود به چند مدل دیگر تقسیم بندی می‌شود که در ادامه آن‌ها را نیز توضیح می‌‌‍‌‌‌دهیم.

  • گوشت معمولی: گوشت معمولی از حیواناتی تولید می‌شود که در مزرعه‌های کارخانه پرورش یافته و غذاهای این حیوانات بیشتر بر پایه غلات هستند. گوشت معمولی اصولا برچسب ارگانیک را در هنگام بسته‌بندی ندارند.
  • گوشت علفخوار: این نوع گوشت از حیواناتی تولید می‌شود از علوفه تغذیه کرده و در مزرعه‌های معمولی پرورش یافته‌اند.
  • گوشت ارگانیک: از بهترین گوشتی که امروزه در بازار وجود دارد می‌توان به گوشت ارگانیک اشاره کرد. این گوشت از حیواناتی تولید می‌شود که از غذاهای صدر در صد ارگانیک تغذیه کرده و هیچگونه داروی رشددهنده و هورمونی استفاده نمی‌کنند. گوشت‌های بسته‌بندی شده که دارای برچسب ارگانیک هستند این خاصیت را دارا می‌باشند.
  • گوشت فرآوری شده: از دیگر مدل‌های گوشتی که در بازار وجود دارد، گوشت‌های فرآوری شده است. این مدل گوشت در واقع طی یک عملیاتی دیگر به شکلی دیگر از گوشت در می‌آید. به عنوان مثال انواع کالباس‌های گوشتی، سوسیس و بیکن از در این دسته از انواع گوشت قرار می‌گیرند.
  • گوشت فرآوری نشده: این مدل گوشت به گوشتی گفته می‌شود که هیچ عملیات خاصی اعم از دودی شده و یا پختن روی آن صورت نگرفته باشد. به عنوان مثال انواع فیله و یا گوشت‌های چرخ شده در دسته گوشت‌های فرآوری نشده قرار می‌گیرند.

با توجه به توضیحات بالا استفاده از گوشت‌هایی که برچسب ارگانیک دارند بسیار بهتر می‌باشند. البته در نظر داشته باشید که گوشت‌های ارگانیک به نسبت گران‌تر می‌باشند، اما برای سلامتی نیز مفیدتر می‌باشند.

خواص و مضرات گوشت قرمز

یکی از مهمترین منابع پروتئین، گوشت قرمز است. مصرف گوشت قرمز در تولید پروتئین مورد نیاز بدن نقش مهمی دارد. افرادی که گیاهخوار بوده و گوشت قرمز را مصرف نمی‌کنند، باید یک منبع پروتئینی متفاوت برای بدن خود پیدا کنند. چرا که کمبود پروتئین در بدن می‌تواند مشکل‌ساز باشد. از طرفی مصرف بیش از حد گوشت قرمز برای افرادی که بیماری نقرس داشته و یا نارسایی کلیوی دارند می‌تواند مضر باشد. همچنین مصرف گوشت قرمز به دلیل داشتن آهن از بروز بیماری کم خونی در بدن جلوگیری می‌کند.

گوشت قرمز را باید 2 الی 3 بار در هفته مصرف کنید. گوشت قرمز مواد مغذی بسیار زیادی را برای انسان در خود جای داده است. انرژی، کالری، پروتئین، ویتامین B12، کربوهیدرات، زینک و آهن از مواد معدنی مورد نیاز برای بدن است که به مقدار زیادی در گوشت قرمز موجود می‌باشد. این گوشت بر روی عملکرد سیستم عصبی انسان اثر فراوانی گذاشته و عملکرد آن را بهبود می‌بخشد.

از مضرات گوشت قرمز می‌توان به چربی بیش از حد آن اشاره کرد. این چربی ممکن است سبب افزایش چربی در بدن انسان شده و خطر ابتلا به بیماری چربی خون را در بدن افزایش دهد. از طرفی ممکن است در رگ‌ها رسوب کرده و باعث گرفتگی آن‌ها شود. این امر سبب می‌شود تا سلامت قلب در بدن انسان به خطر افتاده و سکته قلبی ایجاد شود.

بنابراین با مصرف به اندازه گوشت قرمز می‌توان از فواید آن بهره‌مند شد و از مضرات آن دور ماند.

معجون خونساز

علاوه بر مصرف گوشت قرمز، یکی دیگر از موادی که در بدن از فقر آهن و بروز کم خونی جلوگیری می‌کند معجون خونساز است. معجون خونساز حس خوب یک معجون کاملا گیاهی بوده که هیچگونه ضرری برای انسان ندارد. مصرف این معجون برای همه افراد به خصوص افراد گیاهخوار بسیار مفید است.

افراد گیاهخوار با مصرف این معجون می‌توانند از بروز بیماری فقر آهن و کم خونی در بدن خود جلوگیری کنند. برای خرید این معجون کافی است بر روی تصویر زیر کلیک کنید.

کلام آخر

ما در این مقاله درباره خواص گوشت قرمز و مضرات آن به طور کامل برای شما صحبت کردیم. با انواع گوشت قرمز آشنا شدیم و دانستیم مصرف آن چه تاثیری در سلامتی انسان می‌تواند داشته باشد. امیدواریم این مقاله درباره خواص گوشت قرمز برای شما مفید واقع شده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *