بیماری شناسی

اکسیژن خون چیست؟ و علائم کمبود آن

اکسیژن خون چیست

ما در این مقاله می‌خواهیم بررسی کنیم اکسیژن خون چیست؟ علائم کمبود اکسیژن خون چه مواردی است و برای بالابردن اکسیژن خون چه کارهایی باید انجام بدهیم. برای دانستن موارد گفته شده تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

اکسیژن خون چیست؟

اکسیژن خون چیست؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که منظور همان اکسیژنی است که از طریق اندام‌های تنفسی وارد خون می‌شود. خون ما این اکسیژن را به تمامی اندام‌ها رسانده و سبب فعالت بهتر آن‌ها می‌شود. گاهی اوقات بدن با عارضه کمبود اکسیژن خون رو به رو می‌شود که در ادامه درباره آن بیشتر توضیح می‌دهیم.

کمبود اکسیژن خون

هنگامی که اکسیژن کافی به بدن نرسد، می‌گوییم بدن با کمبود اکسیژن خون مواجه شده باشد. شاید این یک تعریف بسیار ساده باشد. اما باید بدانید که یکی از خطرناکترین بیماری‌هایی که می‌تواند برای انسان رخ دهد کمبود اکسیژن خون است. نام علمی این اگر کمبود اکسیژن در خون اتفاق بیافتد نام علمی آن هیپوکسمی می‌باشد، اما اگر اکسیژن در بافت‌ها بدن کم باشد نام آن به هیپوکسی تغییر پیدا می‌کند.

زمانی که اکسیژن در بدن شروع به کم شدن کند و کاهش پیدا کند علائمی در بدن پدیدار می‌گردد و تمامی اندام‌های بدن نهایتا تا 3 دقیقه پس از پدیدار شدن این علائم شروع به از کار افتادن می‌کند. بنابراین در هنگام مواجه شدن با این بیماری زمان بسیار مهم است. در ابتدا هیپوکسمی اتفاق می‌افتد، یعنی اول خون انسان دچار کمبود اکسیژن می‌شود و سپس اکسیژن به بافت‌ها و اندام‌های بدن نمی‌رسد و هیپوکسی رخ می‌دهد. بعضی از پزشکان از اصطلاح هیپوکسیا به معنی رخ دادن هر دو اتفاق استفاده می‌کنند.

شاید برای شما این سوال پیش بیایید که اکسیژن خون باید چه مقدار در بدن باشد تا آسیبی به بدن وارد نکند. به طور کلی مقدار آن در خون باید چیزی بین 75 تا 100 میلی‌متر جیوه باشد. اما اگر مقدار آن از 60 میلی‌متر جیوه کمتر شد باید از مکمل‌های اکسیژن جهت رفع این کمبود استفاده کرد.

دلایل کمبود اکسیژن در خون

ممکن است به دلایل مختلفی میزان اکسیژن در بدن انسان کاهش پیدا کند. شناخت این دلایل به شما کمک می‌کند که از آن‌ها دوری کرده و مراقب باشید. یکی از جدیدترین دلایل کمبود اکسیژن در خون ابتلا شدن به ویروس کرونا است. ویروس کرونا یک بیماری تنفسی است که اگر وضعیتی حاد در بدن پیدا کند، باعث درگیر شدن ریه‌ها در بدن شده و سبب می‌شود که اکسیژن به میزان کافی به خون نرسد.

مورد بعدی که سبب کم شدن میزان اکسیژن در خون است، ابتلا به بیماری آسم می‌باشد. افرادی که بیماری آسم دارند باید همیشه اسپری هوای خود را به همراه داشته باشند. ممکن است بر اثر حمله آسم شدید در این افراد، مسیرهای هوایی و تنفسی در بدن آن‌ها تنگ و باریک شده و اکسیژن کافی به خون نرسد.

ابتلا به بیماری‌های مختلف ریه مانند برونشیت ریه، انسداد ریوی، آمفیزم، ذات‌الریه و یا  جمع شدن خون و مایعات در ریه نیز از دیگر دلایل کمبود اکسیژن در خون است. کم خونی از دیگر دلایل می‌باشد. هنگامی که میزان آهن و گلبول‌های قرمز در بدن انسان کاهش پیدا کند، خون به سختی می‌تواند اکسیژن مورد نیاز اندام‌ها را به آن‌ها برساند، در نتیجه بدن با کمبود اکسیژن خون مواجه می‌شود. استفاده از دخانیات به صورت مستمر نیز سبب آسیب به دستگاه تنفسی شده و در نتیجه سبب کمبود اکسیژن در بدن می‌‌شود.

علائم کمبود اکسیژن خون

ما در این قسمت از مقاله علائم کمبود اکسیژن در بدن را نام می‌بریم و بدانیم علائم کمبود اکسیژن خون چیست؟ اولین علائمی که برای بدن اتفاق می‌افتد، سرگیجه شدید و سردرد ناگهانی است. در این هنگام بدن انسان هماهنگی خود را از دست داده و فرد دچار شوک و بیهوشی می‌شود. در این هنگام سریعا به پزشک مراجعه کنید. کبودی رنگ صورت و خس خس  کردن سینه، درد در قفسه سینه، تپش قلب شدید، خواب آلودگی شدید، کم خونی شدید و تنگی نفس  از دیگر علائم کمبود اکسیژن در خون می‌باشد.

بالابردن اکسیژن خون

با توجه به این که کمبود اکسیژن خون یک بیماری اورژانسی است، شما در منزل و با استفاده ار روش‌های خانگی نمی‌توانید برای بالا بردن اکسیژن خون کاری انجام دهید. در صورت مشاهده علائم باید حتما به اورژانس مراجعه کرده و تست HGB بدهید. این آزمایش خون که عمدتا از روی مچ دست انسان صورت می‌گیرد میزان دقیق اکسیژن خون را در بدن اندازه‌گیری می‌کند.

در هنگام مراجعه به اورژانس ممکن است به شما دستگاه اکسیژن متصل کنند.در این صورت شما با استفاده از ماسکی که بر روی دهان و بینی شما را می‌پوشاند نفس می‌کشید. با این دستگاه میزان اکسیژن خون شما به حالت طبیعی بازمی‌گردد. گاهی اوقات استفاده از دستگاه چندان موثر نبوده و پزشک برای شما داروی وریدی تجویز می‌کند. بنابراین در هنگام مشاهده این علائم حتما به پزشک مراجعه کنید چرا که زمان در این بیماری بسیار مهم است.

معجون خونساز

در این مقاله متوجه شدیم کمبود اکسیژن در خون خطرات بسیار زیادی را برای بدن به همراه دارد. یکی از دلایل ایجاد این بیماری در بدن کم خونی بود. ما در ادامه قصد داریم که محصولی را به شما معرفی کنیم که برای جلوگیری از کم خونی در بدن بسیار مفید است.

معجون خونساز حس خوب، معجون مورد نظر است که کاملا گیاهی می‌باشد. این معجون از فقر آهن و کم خونی در بدن جلوگیری کرده و روند خون‌رسانی در بدن را بهبود می‌بخشد. گل ختمی، گزنه، یونجه، جعفری و طارونه از گیاهانی هستند که در تولید این معجون از آن‌ها استفاده می‌شود. معجون خونساز حس خوب را می‌توانید با کلیک بر روی تصویز زیر خریداری کنید.

کلام آخر

ما در این مقاله به طور کامل با مفهوم سوال اکسیژن خون چیست آشنا شدیم. در این مقاله دانستیم که علائم کمبود اکسیژن خون و دلایل پدیدار شدن آن در بدن انسان چیست؟ همچنین دانستیم برای بالا برد اکسیژن خون باید چه کاری را انجام دهیم. از آن‌جایی که کمبود اکسیژن در خون ممکن است به از کار افتادگی اندام‌ها و سپس مرگ انسان منجر شود، رسیدگی در اسرع وقت به این بیماری بسیار مهم است. اگر دچار بیماری‌های تنفسی هستید حتما سالیانه دوبار آزمایش خون جهت اندازه‌گیری میزان اکسیژن خون را انجام دهید. امیدواریم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *