بیماری شناسی

هموگلوبین چیست؟ و چه نقشی در بدن دارد؟

هموگلوبین چیست

در این مقاله می‌خواهیم بررسی کنیم که هموگلوبین چیست؟ قصد داریم تا بدانیم نقش هموگلوبین در بدن چیست و چه وظایفی را بر عهده دارد؟ بالابودن میزان هموگلوبین و پایین بودن میزان هموگیوبین را بررسی کرده و درباره این پروتئین در بدن اطلاعات بیشتری را به دست آوریم. برای دانستن این موارد تا پایان این مقاله همراه با ما باشید.

نقش هموگلوبین در بدن چیست؟

نقش هموگلوبین در بدن بسیار پر رنگ است و وجود این ماده برای بدن بسیار نیاز است. اگر میزان آن در بدن از حالت عادی کمتر شود بدن با مشکلاتی مواجه می‌شود. در این مقاله می‌خواهیم تمامی موارد و نکات مربوط به هموگلوبین را بررسی کنیم.

هموگلوبین چیست؟ در پاسخ به این سوال بابد بگوییم هموگلوبین در واقع یک پروتئین در گلبول‌های قرمز خون است که وظیفه نقل و انتقال اکسیژن و دی اکسیدکربن را در بدن بر عهده دارد. هموگلوبین با حروف اختصاری Hgb یا Hb نمایش داده می‌شود.

پروتئین هموگلوبین از اتصال چهار زنجیره آمینواسیدی به وجود آمده است و وظیفه اصلی آن در بدن رساندن اکسیژن تنفس شده از ریه‌ها به تمامی قسمت‌های بدن و برگرداندن دی اکسیدکربن از تمامی اندام‌های بدن به ریه است. بنابراین وظیفه بسیار مهمی را در بدن به عهده دارد و عملکرد خوب اندام‌ها در بدن به هموگلوبین بستگی دارد. هموگلوبین در گلبول‌های قرمز بدن وجود دارد و کمبود آن در بدن می‌تواند مشکل ساز شود. هموگلوبین درون خود آهن و منیزیم دارد. این پروتئین در بدن تمامی مهره‌داران وجود داشته و در بعضی از بی مهرگان نیز یافت می‌شود.

اندازه‌گیری هموگلوبین

اندازه‌گیری هموگلوبین تنها با انجام آزمایش خون صورت پذیر است. برای اینکه سطح هموگلوبین را درون خون خود بسنجید باید آزمایش خون بدهید. میزان سطح هموگلوبین در جواب آزمایش با حروفی مانند Hgb یا Hb یا hemoglobin نشان داده می‌شود. کافی است تا از پزشک بخواهید برای شما آزمایش خون در جهت تعیین سطح هموگلوبین خون شما تجویز کند.

سطح طبیعی هموگلوبین چقدر است؟

انسان در هر بازه سنی که باشد باید میزان مشخصی از هموگلوبین در خون خود داشته باشد تا اندام‌ها بتوانند به خوبی اکسیژن دریافت کرده و وظایف خود را به درستی انجام دهند. میزان هموگلوبین در خون بر حسب گرم در دسی‌لیتر خون سنجیده می‌شود. میزان هموگلوبین در خون از بدو تولد تا سن یازده سالگی در دختران و پسران برابر است. اما از پایان یازده سالگی به بعد، جنسیت در میزان آن در بدن تاثیر می‌گذارد و در بین بانوان و آقایان متفاوت می‌شود.

برای نوزادان از بدو تولید تا یه ماهگی به مقدار 17 تا 19 گرم در دسی‌لیتر لازم است. از یک ماهگی تا دوماهی میزان هموگلوبین در خون آن‌ها باید نهایتا 17 گرم باشد. از دو ماهگی تا یک سالگی به مقدار 14 گرم و این مقدار تا هجده سالگی بین 14 و 17 گرم متغیر است. پس از این سن مردان بالغ باید مقدار 18 گرم هموگلوبین و زنان بالغ 16 گرم در دسی‌لیتر خون داشته باشند.

مقداری کمتر یا بیشتر از مقادیر گفته شده در بالا برای بدن خطرساز بوده و باید سریعا مورد معالجه قرار بگیرد.

نشانه‌های بالابودن میزان هموگلوبین چیست؟

اگر میزان هموگلوبین در بدن فرد بیشتر از حد ممکن باشد مشکلاتی را به همراه دارد. هموگلوبین در گلبول قرمز زندگی می‌کند و بالا بودن میزان هموگلوبین یعنی اینکه میزان گلبول قرمز در خون بسیار زیاد است. در نتیجه سبب غلظت خون بیش از حد در بدن شده و رسوب و گرفتگی رگ‌ها را به همراه دارد. در این هنگام فشار خون در بدن بالا رفته و سبب پارگی رگ‌ها شده که حملات و سکته قلبی و سکته مغزی را به همراه دارد.

کمبود آب بدن، استعمال دخانیات، بیماری‌های ریوی، کمبود اکسیژن در بدن و… از دلایل افزایش میزان هموگلوبین در بدن است. اگر بدن شما به راحتی کبود شده و یا یک زخم کوچک بی دلیل خونریزی بیش از حد می‌کند یا اگر رنگ پوست و چشم‌هایتان به زردی می‌زند حتما به پزشک مراجعه کرده و آزمایش تعیین سطح هموگلوبین را انجام دهید.

پایین بودن میزان هموگلوبین

پایین بودن میزان هموگلوبین در بدن نیز به دلیل کم بودن تعداد گلبول‌های قرمز در بدن است که این مورد نیز مشکلاتی را به همراه دارد. در واقع پایین بودن میزان هموگلوبین و گلبول‌های قرمز به بیماری کم‌خونی معروف است. کم‌خونی به دلیل نداشتن رژیم غذایی درست، از دست دادن بیش از حد خون، مشکلات مغز و استخوان و یا دیگر مشکلات مربوط به خون به وجود می‌آید. ضعف، رنگ پریدگی، خستگی بیش از حد، بدن سرد، ناخن‌های شکننده، ریزش موی شدید، کم اشتهایی و… از مواردی است که به دلیل کم خونی در بدن ایجاد می‌شود.

معجون خونساز

کم خونی یک بیماری شایع است که امروزه بیشتر افراد درگیر آن هستند. زمانی که سطح آهن در بدن پایین بیاید بدن با کم خونی مواجه  می‌شود. ما در این قسمت از مقاله می‌خواهیم محصولی را به شما معرفی کنیم که برای درمان کم خونی بسیار مفید بوده و با آن مقابله می‌کند.

معجون خونساز حس خوب یک معجون عالی و فوق العاده برای درمان کم خونی می‌باشد. این معجون کاملا گیاهی است و گیاهانی مفید برای درمان کم خونی در بدن تولید شده است. گیاهانی مانند طارونه، جعفری، یونجه، گزنه و گل ختمی در تولید این معجون دخیل هستند که همگی خونساز بوده و در بدن منجر به جذب آهن می‌شود. شما می‌توانید با کلیک بر روی تصویر زیر معجون خونساز را از سایت حس خوب خریداری کنید.

کلام آخر

هموگلوبین چیست؟ ما در این مقاله به طور کامل به این سوال پاسخ دادیم و با نقش هموگلوبین در بدن و وظایف آن آشنا شدیم. همچنین دانستیم بالابودن میزان هموگلوبین و پایین بودن مقدار آن در بدن چه عوارضی را به دنبال دارد. لازم است که انسان هر شش ماه یکبار یک آزمایش خون دقیق و چکاپ انجام دهد تا بتواند از سلامتی خود آگاه شود. با تغییر کردن میزان هموگلوبین در بدن علائمی پدیدار می‌شود.

اما شما نباید تنها به این علائم تکیه کنید. چرا که خستگی و سردرد ممکن است به دلیل موارد دیگری برای شما اتفاق بیافتد و دلیل آن تنها مربوط به تغییر میزان هموگلوبین در بدن نمی‌باشد. امیدواریم این مقاله برای شما مفید و موثر واقع شده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *