بیماری شناسی

سرطان چیست و از کجا شروع می‌شود؟ + علائم و درمان

سرطان از کجا شروع می‌شود

در این مقاله می‌خواهیم در مورد بیماری سرطان صحبت کنیم و آن را مورد بررسی قرار داده و بدانیم که سرطان از کجا شروع می‌شود؟ سرطان بدخیم و سرطان خوش خیم چیست و سرطان چگونه باعث مرگ می‌شود؟ تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

سرطان چیست؟

سرطان یک بیماری بسیار خطرناک است که توسط سلول‌های بدن ایجاد می‌شود. همانطور که می‌دانیم بدن انسان از میلیون‌ها سلول تشکیل  شده است با یک دیگر گروه خاصی از بافت‌ها و اندام‌های بدن را تشکیل می‌دهند که هر کدام وظیفه خاصی را بر عهده دارند.

پس از مدتی این سلول‌ها از بین می‌روند و سلول‌های جدید جایگزین آن‌ها می‌شود. بیماری سرطان از آنجایی شروع می‌شود که یک عده سلول رفتاری غیر طبیعی را دارند بدین صورت که سلول‌های کهنه و فرسوده از بین نمی‌روند و در خون جمع شده و توده‌ای از یک سلول‌های فرسوده را تشکیل می‌دهند که بدون توقف تقسیم می‌شوند و تبدیل به سرطان یا تومور بدخیم می‌شود.

به طور کلی تومور به معنی رشد بی دلیل و غیر عادی سلول‌ها می باشد که در کل دو نوع تومور سرطانی داریم. یکی تومور‌های سرطانی خوش خیم و دیگری تومورهای سرطانی بدخیم.

تومورهای خوش خیم

تومورهای سرطانی خوش خیم، تومورهایی هستند که به بافت‌های اطرافشان حمله نمی‌کنند. به دلیل اینکه این بیماری غیر پیشرونده و خفیف است به آن خوش خیم گفته می‌شود. دلایل زیادی باعث به وجود آمدن تومور خوش خیم می‌شود. عفونت بیش از حد بدن، رژیم غذایی، عوامل ژنتیکی و سموم محیطی مانند اشعه ایکس منجر به پیدایش تومور خوش خیم می‌شود.

تومورهای خوش خیم انواع مختلفی دارند.

  • تومور آدنوما یا آدنوم: این تومور در بافت پوششی غددی ایجاد می‌شود. این تومور در بیشتر غدد بدن مانند هیپوفیز، کبد، تیروئید، غدد فوق کلیوی و پولیپ روده ایجاد می‌شود.
  • فیبروئید: فیبروئید از تومورها یا بافت‌های به‌هم پیوسته تشکیل می‌شود که بیشتر در رحم ایجاد می‌شود. این تومورها خوش خیم هستند و سرطان‌زا نیستند. خونریزی شدید واژینال، درد شدید مثانه، فشار و دردهای شدید لگنی از علائم ابتلا به فیبروئید رحمی می‌باشد.
  • پاپیلوما: این تومورها در بافت‌های پوششی رشد می‌کنند. آن‌ها روی پوست بدن به شکل یک برآمدگی ظاهر می‌شوند. همچنین این تومور در دهانه رحم، در مجرای شیر در زنان و یا بر روی پلک ایجاد می‌شود.
  • خال: خال بر روی پوست بدن ایجاد می‌شود و اغلب به رنگ قهوه‌ای می‌باشد. البته بین رنگ‌های صورتی، صورتی تیره و یا مشکی نیز دیده می‌شود.

تومورهای بدخیم

تومور سرطانی بدخیم توموری کشنده است که در مراحل رشد خود به سایر نقاط و بافت‌های بدن انتقال پیدا کرده و آن‌ها را نیز آلوده می‌کند. دلایلی مانند مصرف بیش از حد مشروبات الکلی، مصرف سیگار، قرار گرفتن بیش از در برابر سموم محیطی مانند بنزین، مواد شیمیایی و قارچ‌های سمی، مشکلات ژنتیکی و … باعث به وجود آمدن تومور بدخیم می‌شود.

یکی از انواع تومورهای بدخیم سلول‌های زایا می‌باشند. این تومورها در سلول‌های تولیدکننده اسپرم و تخمک رشد می‌کنند و از باروری جلوگیری می‌کنند. نوع دیگر تومور بدخیم سارکوم می‌باشد. سارکوم در بافت‌های هم‌بند مانند استخوان‌ها، غضروف و اعصاب ایجاد و تکثیر می‌شوند.

برای ایجاد تومور بدخیم به طور خیلی دقیق نمی‌توان گفت چه علائمی وجود دارد. زیرا با توجه به محل پیدایش تومور علائم آن نیز متفاوت است. به عنوان مثال برای تومور مغزی سردرد های شدید از علائم آن است در حالی که در ابتلا به سرطان بدخیم رحم علائم آن متفاوت است. اگر شما در روند فعالیت روزانه بدن خود تغییراتی غیرعادی و غیر معمول را مشاهده کردید حتما به پزشک مراجعه کرده و با آزمایشات پزشکی از سلامت خود اطمینان لازم را حاصل کنید.

سرطان چگونه باعث مرگ می‌شود؟

بعضی از سرطان‌ها قابل درمان و بعضی دیگر غیر قابل درمان هستند. اگر پزشکان نتوانند که تکثیر غیرعادی و غیرمعمولی سلول‌های سرطانی را کنترل و متوقف کنند سرطان منجر به مرگ انسان خواهد شد.

پدیده متاستاز یکی از شایع‌ترین و رایج‌ترین دلایل مرگ در بیماران سرطانی می‌باشد. این پدیده به این معنی است که سلول‌های بدخیم به دلیل تغییر در ساختار خود از جای خود بلند شده و به وسیله جریان خون و یا غدد لنفی به سایر نقاط بدن رفته و آن‌ها را نیز آلوده می‌کنند.

درمان سرطان بدخیم بسیار سخت است. زیرا سلول‌های بدخیم در واقع همان سلول‌های بدن می‌باشد که فرسوده شده و از بین نمی‌رود. بنابراین در درمان با شیمی درمانی تعدادی از سلول‌های خودی و سالم نیز از بین می‌روند که منجر به ضعیف شدن و از بین رفتن فولیکول‌های مو و ریختن موهای بدن می‌شود.

درمان سرطان

یکی از اقدامات مهم در درمان سرطان شناسایی به موقع بیماری می‌باشد. باید قبل از اینکه بیماری به طوری جدی پیشرفت کند آن را شناسایی و روند درمان را سریع آغاز کرد. بسیاری از بیماران به دلیل عدم تشخیص به موقع بیماری یا جان باخته‌اند یا روند درمان خیلی سخت و طولانی را پشت سر گذاشته‌اند.

معجون خونساز

اکثر افرادی که به سرطان مبتلا هستند از کم خونی شدید رنج می‎‌برند. شیمی درمانی ممکن باعث کم خونی شود. از طرفی ابتلا به سرطان منجر به تغییر در رژیم غذایی و نرسیدن آهن کافی به بدن شده و نتیجه آن کم خونی می‌باشد. بیماری کم خونی روند بهبود بیماری سرطان را به تاخیر می‌اندازد. بنابراین در این دوران توجه به خوراک و کم خونی بسیار مهم است. پیشنهاد ما به شما استفاده از معجون خونساز برای رفع بیماری کم خونی و بهبود در روند درمان سرطان است. این معجون با ترکیبات فوق‌العاده گیاهی که دارد برای درمان کم خونی و فقر آهن بسیار مفید است. برای خرید معجون خونساز اینجا کلیک کنید.

پنج نشانه تومور سرطانی

علائم سرطان بسیار زیاد و متفاوت می‌باشد. اما علائمی هستند که هشداردهنده بوده و توجه به آن‌ها در تشخیص به موقع بیماری سرطان و درمان آن بسیار مفید می‌باشد.

این علائم سردردهای خفیف، تعریق بی دلیل شبانه، حالت تهوع و استفراغ مکرر و بی دلیل، کاهش وزن شدید و بی دلیل در مدتی بسیار کم، خون دماغ‌های بی دلیل و مکرر، بی حالی و خستگی شدید، تشنج، احساس درد و سوزش در شکم، تورم شکم، تغییر رنگ شایع ادرار و مدفوع، خونریزی بی دلیل واژینال به غیر از قاعدگی، درد شدید در قسمت زیر شکم و یا لگن‌ها و… می‌باشد.

در اینجا بیشتر از 5 مورد از نشانه‌های ابتلا به تومور سرطانی را بیان کردیم. اگر هر کدام از این علائم را داشتید کوتاهی نکرده و حتما به پزشک مراجعه کنید.

کلام آخر

سرطان یک بیماری است که در اثر تکثیر غیرقانونی سلول‌های فرسوده بدن که باید از بین می‌رفتند به وجود می‌آید. سرطان دو نوع خوش خیم و بدخیم دارد که نوع خوش خیم آن قابل درمان و نوع بدخیم آن در صورت تشخیص به موقع نیز قابل درمان است. در غیر اینصورت منجر به مرگ انسان می‌شود. توجه به علائم غیرمعمولی در بدن بسیار مهم است و در صورت مشاهده باید علت آن را جویا شد و در صورت نیاز درمان را شروع کنید. امیدوارم این مقاله برای شما مفید باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *