آشنایی با بدن

آیا چاقی ارثی است؟ (ژن چاقی)

آیا چاقی ارثی است

چاقی که امروزه به یک چالش مهم جهانی تبدیل شده است  می‌تواند تمامی اقشار و سنین را درگیر کند. این مشکل دلایل مختلفی دارد اما ما در این مقاله قصد داریم بررسی کنیم که آیا چاقی ارثی است و اگر بله ژن چاقی چیست؟ پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

چاقی

همانطور که گفتیم چاقی امروزه به یک مشکل جهانی تبدیل شده است و در سراسر جهان بسیار پیش رونده و فراگیر شده است. هنوز به درستی دلیل این افزایش مشخص نیست اما مشخصأ دلایل محیطی می‌تواند نقش بسزایی در این امر ایفا کند. برای مثال امروزه میزان دسترسی به غذاهای پرکالری و چرب بسیار بیشتر از گذشته شده است و در هر خیابان و کوچه‌ای می‌توان یک فست فودی پیدا کرد که پرکالری‌ترین غذاها را به شما ارائه کند. یا حتی با راه افتادن اسنپ فودها شما در هر ساعتی از شبانه روز به راحتی به انواع غذاها دسترسی خواهید داشت. از افزایش تنوع در غذاها  و خوراکی‌های جور واجور و جذاب و البته پرکالری نیز نباید بگذریم. از طرفی سبک زندگی امروزه می‌تواند یکی از عوامل مهم چاقی باشد. استفاده‌ی بیش از حد از گوشی‌های همراه، تلویزیون، کامپیوتر و کلا دنیای دیجیتال باعث کم‌تحرکی و کاهش فعالیت جسمی شده که یک عامل مهم اضافه وزن در افراد است.

بسیاری از افراد زمانی که حرف از چاقی و اضافه وزن به میان می‌آید فقط جنبه‌های ظاهری آن را در نظر میگیرند و آن را به دلیل کاهش اعتماد به نفس و کاهش جذابیت ظاهری مخرب می‌دانند، اما باید توجه داشت این‌ مهم‌ترین دلیل مضر بودن چاقی نیست بلکه مهم‌ترین دلیل به خطر افتادن سلامت جسمانی و حتی کاهش طول عمر اشخاص در نتیجه‌ی چاقی و‌اضافه وزن است. از همینجا  لزوم مبارزه  با چاقی مشخص می‌شود.

در مسئله‌ی چاقی خیلی‌ها عوامل وراثتی را عامل چاقی می‌دانند. ما نیز قصد داریم بدانیم که آیا چاقی ارثی است؟ و یا ژن چاقی چیست؟ پس در ادامه با ما همراه باشید.

آیا چاقی ارثی است؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که بله چاقی می‌تواند ارثی باشد و دانشمندان ژنی را یافته‌اند که می‌تواند عامل چاقی باشد. پس اگر پدر و‌مادر شما دچار چاقی باشند احتمال این که شما نیز چاقی را تجربه کنید بالا خواهد بود. البته دلیل این موضوع هم می‌تواند صرفا به ژن چاقی ربط نداشته باشد. برای مثال افرادی که چاق هستند اشتهای بالایی دارند و ولع خوردن شیرینی‌جات و غذاهای پر کالری در آن‌ها بالا است و ممکن است فرزندان این افراد نیز با تماشای آن‌ها دچار این پرخوری‌ها شوند از طرفی این افراد اکثرأ در خانه خوراکی‌های پرکالری و چرب نگهداری و سرو می‌کنند که می‌تواند به چاقی دیگر افراد خانواده نیز منجر شود. پس با قبول ارثی بودن چاقی نیز نباید نقش عوامل محیطی را دست کم گرفت. حال که دانستیم آیا چاقی ارثی است یا نه مهم است که ژن مربوط به آن را بشناسیم و بدانیم ژن چاقی چیست. در ادامه این ژن را به شما معرفی می‌کنیم.

ژن چاقی چیست؟

حال که دانستیم آیا چاقی ارثی است سوال اصلی اینست که ژن چاقی چیست. در پاسخ به این سوال باید گفت که صرفا یک ژن خاص عامل چاقی نیست. دانشمندان در حدود ۴۰۰ ژن کشف کرده اند که می‌تواند عامل چاقی باشد. مثلا ممکن است یک ژن باعث انباشت چربی‌های شکمی و پهلو باشد یا یک ژن عامل پرخوری و یا ریزه خواری باشد و … اما یک ژن به خصوص کشف شده است که طبق بررسی‌ها ژن اصلی چاقی است  و تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که در این ژن  تفاوت‌هایی با بقیه دارند تا میزان ۳۰ درصد بیشتر مستعد چاقی هستند. این ژن با نام FTO  شناخته شده است و به نظر می‌رسد در افرادی که چاقی ژنتیکی را تجربه می‌کنند به طور مشترک وجود دارد.

اکنون که دانستیم چاقی می‌تواند ارثی باشد و ژن چاقی وجود دارد باید بدانیم راهکار چیست. در ابتدا باید قبول کنیم که درست است که ممکن است  ژن چاقی در ما وجود داشته باشد  اما به طور کلی تاثیر آن نزدیک به ۳۰ درصد است و همواره نقش عوامل محیطی در چاقی بیشتر از هر گونه ژن چاقی است. اگر بخواهیم با چاقی مبارزه کرده و برای همیشه با اضافه وزن خداحافظی کنیم ابتدا باید خود و عادت‌های غذایی و سبک زندگی خود را آنالیز کنیم و دلیل اصلی چاقی خود را پیدا کنیم. مثلا ممکن است چاقی در فردی به دلیل پرخوری باشد و در فرد دیگر ناشی از ریزه خواری و هله هوله خواری. در فردی ممکن است کم تحرکی عامل اصلی اضافه وزن باشد و در فرد دیگرهمه‌ی این موارد با هم. پس برای لاغر شدن لازم است که اول عامل اصلی چاقی پیدا شده و حذف شود یا تغییر کند. اگر شما نیز جزو افرادی هستید که با توجه به چاقی والدین خود عامل چاقی خود را به ژنتیک مرتبط می‌کنید باید بدانید که شاید نتوانید این ژن چاقی را در خود از بین ببرید اما می‌توانید با حذف دیگر عوامل محیطی به وزن دلخواه خود نزدیک شوید. البته که در این راه کار سخت‌تری نسبت به افراد دیگر دارید اما مطمئن باشید غیر ممکن نخواهد بود. برای رسیدن به وزن دلخواه خود رعایت چندین نکته ضروری است این نکات عبارتند از:

  • تغییر رژیم غذایی: تغییر و نه صرفا کم کردن حجم غذا می‌تواند به کاهش وزن بسیار کمک کند. اولین گام اینست که غذاهای سالم و با ارزش غذایی بالا و پروتئین زیاد را جایگزین غذاهای ناسالم، فست فودها و غذاهای فراوری شده که در عین کالری بالا ارزش غذایی ناچیزی دارند و باعث سیری کاذب و در نتیجه ریزه خواری در شما خواهد بود، کنید‌.
  • تغییر سبک زندگی: خواب کافی، تحرک و فعالیت روزانه و ورزش حتی در کم‌ترین سطح خود می‌تواند شما را وارد فاز لاغری کند.
  • حذف عوامل محیطی: عواملی که باعث پرخوری در شما میشود را شناخته و حذف یا جایگزین کنید. برای مثال از نگه داشتن غذاهایی که در برابر آن نمی‌توانید مقاومت کنید در خانه خودداری کنید.
  • مصرف غذاها و خوراکی‌هایی که باعث کاهش اشتها در شما می‌شود. مانند چای سبز، آب کرفس و …
  • معجون لاغری:  در آخر اگر به دنبال یک راه موثر برای کاهش اشتها و افزایش متابولیسم و چربی سوزی می‌گردید ما به شما معجون لاغری را پیشنهاد می‌دهیم. این معجون از عصاره گیاهانی چون، کرفس، زیره، بابا آدم و … تولید شده است که هر کدام می‌تواند نقش بسزایی در این راه ایفا کند. در صورت تمایل می‌توانید از طریق لینک زیر این محصول را تهیه نمائید.

کلام آخر

ما در این مقاله به دو سوال آیا چاقی ارثی است؟ و ژن چاقی چیست؟ پاسخ دادیم امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *