آشنایی با بدن

انواع عمل لاغری + عوارض!

انواع عمل لاغری

لاغری و کاهش وزن از دیرباز جزو چالش‌های جهانی بوده است. سال‌های سال انواع عمل لاغری ارائه شده و بسیاری از آن‌ها نیز با شکست مواجه شده است. اما از آن‌جایی که لاغری به دلیل تبلیغات گسترده‌ی صنعت مد در خیلی از کشورها  یک فاکتور مهم زیبایی است هر روز به روش‌های معرفی شده برای کاهش وزن افزوده می‌شود. یکی از این متدها انواع عمل لاغری است که در سال‌های اخیر طرفداران بسیاری پیدا کرده است. ما در این مقاله قصد داریم به معرفی این عمل‌های لاغری پرداخته و مزایا و معایب آن را بررسی کنیم. پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

تب و تاب لاغری

همانطور که گفتیم در سال‌های اخیر لاغری یک فاکتور مهم زیبایی شناخته شده است و این امر فقط به خاطر تبلیغات گسترده‌ی رسانه‌ای و دنیای مد است. شاید برایتان جالب باشد بدانید که در گذشته در برخی از دوران‌ها و در برخی مناطق، چاقی و اضافه وزن ملاک زیبایی بوده است. برای مثال در ایران در دوره‌ی قاجار این امر خیلی رواج داشته و حتی تا چند سال پیش نیز بسیاری از افراد، توپر بودن و کمی اضافه وزن را ملاک زیبایی میدانستند. حتی شاید از مادر یا مادربزرگان خود شنیده باشید که معتقدند زن باید کمی تپل باشد تا زیبا به نظر بیاید! این امر در اروپا و کشورهای دیگر نیز در دوره‌هایی رواج داشته است و این امر به خاطر این بوده که در آن دوران‌ها قحطی بر جهان حاکم بوده است و فقط ثروتمندان و افراد طبقه‌ی بالا می‌توانستند آنقدر غذا بخورند که چاق شوند و چاقی معیار ثروت و بالطبع زیبایی بود. اما در سال‌های اخیر اکثر تبلیغات به سمتی رفت که لاغری را به ویژه برای زنان بسیار جذاب می‌کرد. امروزه اکثر مدل‌ها و بازیگران و سلبریتی‌ها  بسیار لاغر و به عبارت امروزی‌ها اسکینی هستند و بالطبع دیگر افراد جامعه نیز به دنباله روی ازین افراد دنبال لاغری هستند. از همه‌ی این‌ها که بگذریم و از درست و غلط بودن این تبلیغات که در بسیاری اوقات روی افراد و به ویژه نوجوان‌ها تاثیرات منفی گذاشته و شدیدا اعتماد بنفس آن‌ها را تحت تاثیر قرار داده است که عبور کنیم، از آنجایی که چاقی می‌تواند ضرر‌های زیادی برای سلامت، علی الخصوص سلامت قلب و عروق داشته باشد و باعث مشکلات قلبی، مشکلات کبد، مشکلات تنفسی ، فشار خون  و … شده و حتی در مواردی مرگبار باشد، لزوم کاهش وزن و لاغری مشخص می‌شود. همانطور که گفتیم روش‌های زیادی برای لاغری وجود دارد که ما در این مطلب میخواهیم انواع عمل لاغری را بررسی کنیم پس در ادامه با ما همراه باشید.

انواع عمل لاغری

عملهای لاغری انواع و مدل‌های مختلفی دارد. مهم‌ترین و معروف‌ترین این عمل‌ها عبارتند از:

عمل بای پس معده

یکی از معروف‌ترین انواع عمل لاغری عمل بای پس معده است که برای افراد با چاقی مفرط توصیه می‌شود و در آن هم معده و هم روده برش خورده و کوچکتر می‌شوند و بدین شکل فرد خیلی زود احساس سیری کرده غذای کمتری میخورد و به تبع لاغرتر می‌شود.

عمل اسلیو معده

در عمل اسلیو معده نیز حدود هشتاد درصد معده برش خورده و برداشته می‌شود ولی روده دستکاری نمی‌شود. در این عمل، معده حالت یک موز پیدا می‌کند و همانند عمل بای پس معده از طریق کاهش اشتها و افزایش سیری منجر به لاغری افراد می‌شود.

عمل بالن معده

در این روش، بادکنکی از طریق یک لوله از دهان وارد معده شده و قسمت بزرگی از حجم معده را می‌گیرد. سپس این بادکنک با مایع و یا هوا  پر می‌شود. این عمل نیز مانند دو عمل دیگر از طریق کوچک کردن حجم معده به لاغری کمک می‌کند با این تفاوت که عمل بالن معده خیلی راحت‌تر و ایمن‌تر از دو عمل دیگر بوده و البته دائمی نیست و بعد از شش ماه تا یکسال باید برداشته شود.

عمل گاستریت باندینگ

گاستریت باندینگ یا حلقه گذاری قابل تنظیم معده روشی است که در آن یک حلقه‌ی قابل تنظیم در بالای معده کار گذاشته می‌شود و به کوچکتر کردن حجم معده کمک می‌کند.

عمل انحراف بایلی پانکراسی

در این روش نیز مانند عمل بای پس قسمت بزرگی از معده و روده دور زده می‌شود.

عوارض انواع عمل لاغری

هر نوع جراحی می‌تواند عوارض خاص خود را برای  بدن داشته باشد و عمل لاغری نیز فقط به افراد با BMI  بالا و چاقی‌های مفرط توصیه می‌شود آن‌هم در صورتی که روش‌های جایگزین جواب نداده باشد. عوارض انواع عمل لاغری عبارتند از:

 • استفراغ
 • سوء تغذیه
 • کاهش دریافت مواد معدنی و ویتامین‌ها
 • نیاز به رعایت رژیم سخت
 • امکان بازگشت

به غیر از عمل‌های لاغری برخی عمل‌های پیکرتراشی نیز می‌تواند به لاغری کمک کند. البته بیشتر این عمل‌ها بعد از کاهش وزن نسبی و برای ازبین بردن پوست‌های اضافی و زیباتر شدن اندام، صورت میگیرد. این عمل‌های پیکر تراشی عبارتند از:

لیپوساکشن

در این روش چربی‌های اضافی زیر جلدی توسط ساکشن‌هایی بیرون کشیده شده و در صورت تمایل می‌توان به نقاط دیگری از بدن آن را تزریق کرد. در این روش سوراخ‌هایی در بدن ایجاد میشود.

آبدومینوپلاستی

 در این روش چربی و پوست اضافی از طریق برش بزرگی که زیر شکم ایجاد می‌شود  برداشته‌می‌شود و پوست تا جای ممکن کشیده می‌شود.

کول اسپالتینگ و لیپوماتیک

این روش‌ها هر دو غیر تهاجمی بوده و سلول‌های چربی را از طریق لیزر مورد هدف قرار می‌دهد. لاغری از این طریق ممکن است ماه‌ها طول بکشد.

عوارض احتمالی عمل‌های پیکرتراشی

 • ایجاد اسکار و جای زخم در لیپوساکشن و آبدومینوپلاستی
 • احتمال خونریزی‌های کنترل نشده حین عمل
 • دوره‌ی نقاهت طولانی و سخت
 • تجمع مایع
 • عفونت
 • ناهمواری سطح پوست
 • نکروز چربی
 • لخته شدن خون

کلام آخر

ما در این مقاله انواع عمل لاغری را بررسی کرده و با شما به اشتراک گذاشتیم اما آنچه که باید به عنوان کلام آخر به شما بگوییم این است که بهتر است تا حد امکان از هر گونه عمل لاغری دوری کرده و تا جایی که ممکن است روش‌های جایگزین را امتحان کرده و برای رسیدن به وزن دلخواهتان راه‌های کم خطرتر و کم هزینه‌تر را امتحان کنید. در صورتی که به دنبال کاهش اشتهای خود و یک راه آسان برای کاهش وزن خود هستید ما به شما معجون لاغری را پیشنهاد می‌کنیم که از انواع عصاره‌ی گیاهان موثر در کاهش اشتها و افزایش متابولیسم بدن ساخته شده است و می‌تواند به شما برای رسیدن به اندام دلخواهتان بسیار کمک کند. برای تهیه‌ی این معجون می‌توانید از طریق لینک زیر اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *